BASINDAN SEÇMELER

SÖZCÜ GAZETESİ'NE VERDİĞİMİZ RÖPORTAJ (22 Ocak 2020)

ucuz zeytinyağından kaçınmalıyız

MYNET.com'a yaptığıMIZ açıklamalar

Sahte zeytinyağı nasıl anlaşılır?

Duvar Gazetesi'nde çıkan haberimiz

Joyce'un ulysses'i zeytinyağı oldu

ABC GAZETESİ'NE VERDİĞİMİZ RÖPORTAJ

Onurlu bir yol: zeytin yetiştiriciliği

S.S.S.

Erken Hasat zeytinyağı nedir?
Erken hasat zeytinyağı, henüz tam olgunlaşıp siyahlaşmamış zeytinlerin sıkılmasından elde edilen yağdır. Erken hasat zeytinlerden, olgunlaşmış zeytinlere oranla daha az yağ çıkar. Olgun zeytinlerin yaklaşık 4-5 kilogramından 1 litre zeytinyağı elde edilirken, erken hasat zeytinlerinin 7-8 kilogramından 1 litre yağ elde edilebilir. Bu metot daha az verimli, ancak daha sağlıklı, uzun ömürlü ve daha yeşil bir yağ elde etmemizi sağlar.

Erken hasada başlama zamanı o seneki iklim şartlarına ve ağaçların nasıl bir kış geçirdiğine göre farklılık gösterebilir ve dolayısıyla zeytinlerin çiçekten meyveye dönüşmesi takip edilip en uygun zaman seçilir.

Bu zaman genellikle bahçemizin bulunduğu Akhisar’da Eylül başı ve ortası olur.

Erken Hasat zeytinyağlarının faydaları nelerdir?

• Düşük asit (SYA) oranına (asit oranı zeytin olgunlaştıkça artar) sahiptir.
• Daha yoğun meyve tadı/aroması ve kokusu ile diğer zeytinyağlarından ayrışır.
• Yüksek miktarda klorofil ve fenolik bileşikleri (antioksidan özelliğe sahip bileşenler) içerir, bu da bağışıklık sistemini güçlendiren ve yağın raf ömrünü uzatan unsurlardır.
• İçerdikleri fenolik bileşikler sayesinde tümör oluşumunu engeller.
• E vitamini yönünden zengindirler, böylece hücre yenileyici özelliğe sahiptir ve bu sayede vücudu yaşlanmaya karşı korur.
• Obezite, metabolik sendrom, tip 2 diyabet, ve hipertansiyon risklerinde azalma sağlar.
• Kötü kolesterol seviyesini düşürür, iyi kolesterol seviyesini artırır.
• Diyabet hastalarında glikoz metabolizmasını düzenler.

Soğuk Sıkım size ne gibi faydalar sağlar?

Zeytinin sıkım yöntemi, zeytinyağının kalitesini, besin değerini ve aromasını doğrudan etkiler. Zeytin hamuru ne kadar ısıtılırsa yağ verimi de o kadar artar. Soğuk sıkım tekniğinde hamur en fazla 27oC dereceye kadar ısıtılır ve dolayısıyla yağ içindeki faydalı mineral ve besinlerin korunmasını sağlar.

Soğuk sıkım tekniği uygulanmayan zeytinyağlarında ise verimi arttırmak için zeytin hamuru 38oC (bir çok tesiste maalesef 50-60oC) dereceye kadar ısıtılır ve dolayısıyla yağ içerisindeki faydalı mineral ve besinlerin yok olmasına sebebiyet verir.

Böylelikle soğuk sıkım metodu ile daha az ama daha sağlıklı ve kaliteli bir yağ elde edilir.

Tek Bahçe zeytinyağı ne demek?
Zeytinde kalite açısından en belirleyici unsurlardan biri aynı bahçenin ürünü olmaktır. Tek bahçe zeytinyağları, orijini belli, her sene aynı bahçeden gelen, üretim kalitesi ve organik özelliği kontrol edilebilir zeytinlerden üretilir. Bu yüzden de kendilerine özel bir tat kalitesi ve aroması vardır. Bu aroma yemeklerimize lezzet verir.
 

Ulysses Zeytinyağı sadece Akhisar – Seyitahmet – Çayüstü Pafta no: 102 Ada no: 36 Parsel no: 20-33 lokasyonunda bulunan tek bahçedeki zeytin ağaçlardan elde edilir. Ürün Akhisar ziraat odasına bağlı 048745 sicil no.lu üye Ercan Dalkılıç adlı çiftçi tarafından tarafından üretilmektedir.

Hangi kargo firmalarıyla çalışıyoruz?

Ana kargo firmamız Yurtiçi Kargo’dur, aksi belirtilmediği sürece tüm gönderiler bu kargo firmasıyla yapılmaktadır. Başka bir kargo tercihiniz varsa bize belirtmeniz durumunda elimizden geleni yapacağımızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca Sürat Kargo ve MNG KARGO ile de ek anlaşmamız bulunmaktadır.

Tek ağaç zeytinyağı nedir? Harman zeytinyağı nedir?

Zaman zaman “elinizde domat yağı bulunur mu” vs gibi sorularla karşılaşıyoruz. Domat başta olmak üzere her türlü yağ elimizde bulunuyor ama bunları biz genelde harmanlıyoruz. Yani genelde bizdeki zeytinyağı harman şeklindedir. (Bu konu ile ilgili detaylı bilgi için “Bizdeki iki çeşit zeytinyağının farkları nelerdir? bölümüne göz atabilirsiniz.) Tek ağaç zeytinyağı üretimlerimiz için 2020-2021 sezonunda bir geliştirme yapmayı düşünüyoruz. Yani artık Ulysses Zeytinyağı’nın “Tek Domat, Tek Edremit, Tek Trilye vs gibi ürünlerine ulaşma imkanınız olacak.

Yeni sezon zeytinyağı ve ham zeytin ne zaman çıkacak?

Ulysses Zeytin Bahçesi’nde zeytin sezonu 15 Eylül tarihinde başlar… Ham zeytin, sezona özel “ilk hasat kırma zeytin” vb. ürünlerin çıkma tarihi de bu zamanlara rast gelir. Sitemizden vereceğiz siparişlerde zeytin sezonu başladığı an taze ürünler sizin için hazırlanır. Ekim başları itibariyle yeni zeytin sezonunun ürünlerine sitemizden ulaşabilirsiniz. Unutmayın zeytin sezonları 2019-2020, 2020-2021, 2021-2022 vb. olarak adlandırılmaktadır.

 
 
Yemek kartları ile alışveriş yapabilir miyim?

Ulysses Zeytinyağı sitemizden şu anda sadece SODEXO yemek kartı ile alışveriş yapabilirsiniz.

Yakın zamanda diğer yemek kartlarını da sitemizde kullanabileceksiniz.

Ürünlerimize göz atmak için tıklayınız…

 
 
En sağlıklı yağ nedir ve nasıl bir zeytinyağı üretiyoruz?
Organik erken hasat zeytin mahsulünün toplandıktan sonra en fazla 4 saat içerisinde soğuk sıkım tekniği ile sıkılıp üretilen yağdır. Zeytinler dalından koparıldıktan sonra ne kadar beklerse asit derecesi o kadar artmaktadır dolayısıyla sıkım işlemi zeytini çok bekletmeden gerçekleştirilmelidir. Ulysses Zeytinyağı’nın (Serbest Yağ Asitleri-SYA) asit oranı maksimum %0.5’dir. Bu oran ürün bazında değişiklik gösterebilir.
 
Sağlık bakanlığı bu oranın maksimum %0.8 olarak açıklamıştır. Ulysses Zeytinyağı ise bu değerlerin çok altında 2-3 kat daha kaliteli bir ürün üretmektedir. 
Yemekler için hangi zeytinyağını kullanmalıyım?

Yemekler için sitemizde bulunan Erken Hasat Natural Zeytinyağı‘nı kullanabilirsiniz

Soğuk yemek ve kahvaltılar için hangi zeytinyağını kullanmalıyım?

Soğuk yemekler, mezeler ve kahvaltılar için sitemizde bulunan Erken Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağı‘nı kullanabilirsiniz.

Bizdeki iki çeşit zeytinyağının farkları nelerdir?

Zeytinyağı türleri hakkında oldukça bilgi kirliliği var ülkemizde. Biz bile zaman zaman bu kafa karışıklığını gideremiyoruz. Birçok tabir ve tanımlama geziniyor ortalıkta.

Biz genelde ülkemizde kullanılan tabirleri kullanmıyoruz. Roma imparatoru Diocletianus zamanından beri kullanılagelen sıkım sırasının kaliteyi ifade ettiği geleneksel tabirleri kendimizce uyarladık.. 

Erken Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağı


 • Sıkım: İlk ve tek sıkım
 • Sıkım derecesi: 23 °C 
 • Serbest asitlik (% en çok, oleik asit cinsinden): 0.2
 • Peroksit Değeri (meq aktif oksijen/kg yağ, en çok) : 20
 • İçindeki zeytin miktarı: Litre başına 8-8,5 KG
 • Zeytin sezonu: Eylül 15 – Ekim 15 tarihlerin arasında ilk hasadın yeşil zeytinlerinden elde edilmiştir.
 • Zeytin türü: %60 Edremit, %20 Domat, %20 Kiraz 
 • Latince adı: Olei floris, oleum primae, pressuare (yağın çiçeği anlamına gelir)

Erken Hasat Natural Zeytinyağı


 • Sıkım: İlk sıkımın ikinci ayağı, takip eden sıkım
 • Sıkım derecesi: 26 °C 
 • Serbest asitlik (% en çok, oleik asit cinsinden): 0.6
 • Peroksit Değeri (meq aktif oksijen/kg yağ, en çok) : 20
 • İçindeki zeytin miktarı: Litre başına 5-5,5 KG
 • Zeytin sezonu: Eylül 15 – Ekim 15 tarihlerin arasında ilk hasadın kararmaya başlayan zeytinlerinden elde edilmiştir.
 • Zeytin türü: %90 Trilye, gemlik %10 Uslu 
 • Latince adı: Olei sequentis (takip eden yağ anlamına gelir)

Ham zeytin satışımız var mı?

Ulysses Zeytin Bahçesi’nde zeytin hasadı Eylül ortalarında başlar. İlk önce yeşil zeytin sonrasında da yavaş yavaş siyah zeytine geçilir. Bizden Eylül 15 – Aralık 15 tarihleri arasında çeşitli miktarlarda ham zeytin temin edebilirsiniz. Ürün çeşitleri “sezon ürünleri” adıyla sitemizden satışa çıkarılacaktır.

Başka ürünlerimiz var mı?

Siparişiniz üzerine hazırladığımız portakallı zeytin, bademli zeytin, sarımsaklı zeytin, limonlu zeytin, zeytin salatası, ızgara zeytin, pancarlı zeytin vb. ürünlerimiz mevcuttur. İstekleriniz için bize 0535 404 51 08 no.lu telefondan direkt ulaşabilirsiniz. Bu ürünlerin yapılması iş yoğunluğuna göre 3 gün – 7 gün arasında değişmektedir.

İade süreci nasıl?

Aldığınız ürünleri her koşulda geri iade hakkınız bulunmaktadır. Ürünü ücretsiz olarak iletişim kısmında bulacağınız Akhisar depo adresimize ücretsiz olarak gönderebilirsiniz. Ödemeniz ürün iadesi gerçekleştiği günden itibaren 1 iş günü (EFT/Havele ile olan alımlarda) ya da 5 iş günü (kredi kartı ile yapılan alımlarda) içinde hesabınıza yansıtılır.

BAHÇEDEN FOTOĞRAFLAR

İŞLETME, ÜRÜN VE ÇİFTÇİ BİLGİLERİ

MARKA TESCİL BİLGİLERİ

Ulysses Zeytinyağı T.C. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından
marka sahibi

ERCAN DALKILIÇ

adına tescil edilmiştir.
Marka sahibi: Ercan Dalkılıç
Marka no: 2018 84859
Emtiası: 29 

AMBALAJ BİLGİLERİ

Bütün ambalajlarımız gıda kodeksine tamamen uygun şekilde üretilmiş olup Türk Standartları Enstitüsü tarafından takip edilen Mumcu Teneke tarafından üretilmektedir.

İ.K.N

İşletme Kayıt No:

TR-45-K-000169

ÇİFTÇİ KAYIT BİLGİLERİ

Akhisar Ziraat Odası’na Bağlı Çiftçidir

İsim: Ercan Dalkılıç

Sicil no: 048745

Bahçe Adres: Akhisar, Seyitahmet Mahallesi, Çayüstü mevki, Pafta no: 102
Ada no: 36 Parsel no: 20-33

VERGİ BİLGİLERİ

AKHİSAR VERGİ DAİRESİ / VERGİ NO: 35233958200