Ulysses ismi nerden geliyor?

Bize çok fazla sorulardan biri de markamızın isminin nerden geldiği. Markayı yarattığımız yıllarda çok sevilen James Joyce roman Ulysses, tekrar dilimize çevriliyordu. Bir kez daha o kitabı okuyacak olmanın heyecanı ve yeni bir yolculuğa çıkma zamanı çakışında biz de Ulysses Zeytinyağı ismini uygun gördük.

Markanın ismini yaratırken dediğimiz gibi James Joyce’un Ulysses adlı romanından esinlensek de Ulysses kelimesinin asıl kaynağı Antik Yunan’da dayanır.

Ulysses, Ulyxes, Odisseus ya da daha bilinen adıyla Odysseus,  Yunan mitolojisinde İthaka kralıdır. Laertes ile Antikleila’nın oğludur. Truva Savaşı sonucu Truva’nın düşmesinden on yıl sonra Odisseus’un zor geçen bir yolculukla İthaka’ya evine dönüşüne kadar başından geçen maceralar Homeros’un Odisseia adlı destanında anlatılır.

Aşağıda Milan Kundera’nın Bilmemek romanında rastladığımız, Ulysses’in İthaka kıyısında bir zeytin ağacı dibine bırakılmasıyla başlayan bir pasaj okuyacaksınız:

(…)

Phaiakialı-denizciler-çarşaflara-sardıkları Odysseus’u uyandırmadan İthaka kıyısında bir zeytin ağacının dibine bırakıp gittiler. Yolculuk böyle bitti. Odysseus bitkindi, uyuyordu. Uyandığında, nerede olduğunu bilmiyordu. Sonra Athena onun gözlerindeki sisi dağıttı ve sevinç sar­ hoşluğu başladı: Büyük Dönüş’ün sarhoşluğu; bilinenin karşısında kendinden geçiş: yerle gök arasındaki havayı titreten müzik: Çocukluğundan beri tanıdığı koyu, koya dimdik inen iki tepeyi gördü ve yirmi yıl önceki gibi kal­dığından emin olmak için yaşlı zeytin ağacını okşadı.

(…)

Milan Kundera, “Bilmemek”

Detaylı bilgi edinmek için tıklayın:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Odisseus

https://tr.wikipedia.org/wiki/Odisseia

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ulysses_(roman)

WhatsApp Size nasıl yardımcı olabiliriz?