Bahçemizdeki Zeytin Ağacı Türleri: Uslu Zeytini

Uslu zeytini bölgede belki de en eski ağaçlar olarak varlığını hala koruyor bölgemizde. Fakat bu zeytinin Türkiye’deki orjininin Mudanya, Gemlik ve İznik olduğunu söyleyebiliriz.

Oralarda mono kültür olarak tarım yapılarak bölgedeki insanlarımızın %90’ının geçim kaynağını oluşturuyor araştırmalara göre.

Gemlik gibi soğuğa karşı hassas bir zeytin Uslu, meyveleri yumuşak etlidir ve parlak, koyu siyah renktedir. Çoğunlukla sofralık olarak değerlendirilir. Fakat bizim bölgemiz olan Akhisar’da genellikle böyle bir alışkanlık yok, uslu zeytini daha çok yağlık olarak değerlendiriliyor. 

Yağ oranı % 21,5 olan bu zeytini biz Akhisar Özel Harman – Soğuk Sıkım Zeytinyağı‘mızda kullanıyoruz. Bizim bahçemizde 20’ye yakın bulunan bu özel ağaç, Türkiye’deki zeytin ağacı toplamının yalnızca %1’ini oluşturuyor. Yağı besin değeri açısından çok değerli ve nadir olan bu ağacı desteğiniz ile korumaya çalışıyoruz. Ulysses Zeytinyağı olarak Akhisar Özel Harman – Soğuk Sıkım Zeytinyağı ürünümüzü beğeneceğinizi düşünüyoruz.

WhatsApp Size nasıl yardımcı olabiliriz?