Bahçemizdeki Zeytin Ağacı Türleri: Edremit Zeytini

Bahçemiz eskiden Akhisar’ın Ovaköy adı verilen sonrasında Medar adını alan köyün Seydiköy-Seyitahmet mezrasındadır. Bahçemizde yaklaşık 300 ağaç bulunmakla beraber bu ağaçların türleri çeşitlilik göstermektedir. Bu yazımızda Edremit Zeytini‘ni ele alacağız.

Edremit Zeytini

Edremit Yağlık ya da Edremit ismiyle anılan zeytin ağacımız bahçemizde yaklaşık 80 kadardır. Bizim bölgemizde Edremit ismiyle anılan bu zeytin türü, ülkemizin diğer bölgelerinde Midilli, Şakran ismiyle de bilinir. İsmini orjini olduğu bölgelerden almaktadır. Edremit isimli bölge de Truva-Bergama yolu üzerinde bulunmasından dolayı birçok baskınlara uğramış bir ara, harap bir halde Lidya Kralı Krezus’un eline geçmiştir. Kralın kardeşi bu şehri yeniden yaptırmış hatta süslemiş ve kendi adı olan Adramys (Edremit) ismini vermiştir.

Yağı altın sarısı renginde, meyve kokusu içeren, hoş kokuludur.Meyveleri ve çekirdekleri orta büyüklükte olup, % 24,7 oranında yağ içerir ve yağlık olarak değerlendirilir.

Ulysses Zeytinyağı‘nın Soğuk Sıkım-Filtresiz Zeytinyağı‘nı bahçemizdeki bu tipteki ağaçlardan elde ettiğimiz zeytinleri kullanarak üretiyoruz.

Tam mevsim dönüşünde meyve eti renginin pembeye döndüğü dönemde de “Pembe Çizme Zeytin” yapıyoruz.

Siyah olum dönemine geldiğimizde de sepet ile en siyah ve iri tanelerini seçerek “sele” diye bilinen bizim halk arasında “yuvarlama zeytin”imizi kuruyoruz sizler için. Doğal Siyah Zeytin‘mizin sezon stoğunun %99’unu bu yuvarlama zeytin oluşturuyor.

WhatsApp Size nasıl yardımcı olabiliriz?